Ochrona danych osobowych w firmie i szkolenia ABI
Utrata dokumentów, co robić?

Utrata dokumentów, co robić?

Zrzut ekranu 2022-03-21 o 11.14.56

Utrata dokumentów jest czymś, co może zdarzyć się każdemu, przez choćby najbardziej prozaiczne zgubienie portfela albo już na szczęście dużo rzadsze, ale wciąż występujące kradzieże kieszonkowe. Co zrobić w takiej sytuacji i jakie podjąć kroki, aby zabezpieczyć się przed wykorzystaniem naszych danych przez osoby niepowołane? O tym w poniższym wpisie.

Karta płatnicza i dowód osobisty

Pierwszą i podstawową czynnością, którą należy zrobić, jeśli utraciliśmy dowód osobisty lub kartę płatniczą jest ich zastrzeżenie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nawet przy odzyskaniu takiego dokumentu, nie mamy pewności czy dane na nim zawarte pełniące role zabezpieczeń (kod cvc, numer i seria dowodu osobistego) nie zostały przetworzone przez osobę nieupoważnioną (np. znalazcę) i nie zostaną wykorzystane w przyszłości, narażając nas na takie nieprzyjemności jak wyzerowanie konta albo zaciągnięcie na nas kredytu.

Zastrzeżenie karty płatniczej czy dowodu osobistego? To bardzo proste!

Jeżeli chodzi o zastrzeganie karty płatniczej, jest to niezwykle proste w dzisiejszych czasach. Można to zrobić poprzez:

  • aplikacje banku
  • stronę internetową
  • lub osobiście w banku

Natomiast przy utracie dowodu, sprawa wymaga odrobinę więcej zachodu, ponieważ nie tylko należy go unieważnić, ale również go zastrzec w banku, a dokładniej zgłosić jego zaginięcie, aby został wpisany do międzybankowej bazy dokumentów, dzięki czemu żaden bank lub inny podmiot nie udzieli na jego podstawie kredytu albo pożyczki. Można to zrobić osobiście w banku, jak i również za pomocą strony internetowej czy aplikacji.

Unieważnienie dowodu ePUAPem!

Podobna sytuację mamy przy unieważnianiu dowodu, ponieważ dzięki postępowi cyfryzacji możemy tego dokonać za pomocą profilu zaufanego i nie stać w kolejce do okienka w urzędzie. Warto również pamiętać, że w przypadku kradzieży naszego dowodu, zgłoszenie tego policji automatycznie unieważnia nasz dowód.

Pamiętajmy również, zgłoszenie utraty i wyrobienie nowego dowodu jest całkowicie bezpłatne i nie warto z tym zwlekać, bo dzięki temu możemy uniknąć ogromnych kłopotów.

Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i prawo jazdy…

W sytuacji, utraty dowodu rejestracyjnego albo karty pojazdu powinniśmy to niezwłocznie zgłosić do wydziału komunikacji urzędu właściwego dla właściciela pojazdu, czyli dla jego miejsca zamieszkania oraz jeśli utrata była spowodowana kradzieżą, również warto zgłosić na policje. Następnie należy wystąpić o tzw. wtórnik, czyli nowy dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Warto pamiętać, że wystawienie wtórnika jest płatne i lepiej sprawdzić na stronie urzędu aktualny koszt wystawienia wtórnika, żeby nie spotkała nas przykra niespodzianka podczas wizyty w urzędzie.

Wtórnik zniszczonego lub zgubionego prawa jazdy możemy uzyskać poprzez ePUAP.gov.pl albo zgłaszając sprawę w urzędzie. Idąc do tego ostatniego, warto mieć ze sobą przygotowane odpowiednie dokumenty, odpowiednie zdjęcie i pamiętać, że tak jak w przypadku dowodu rejestracyjnego wydanie wtórnika jest płatne oraz jeśli składamy wniosek o wtórnik z powodu zniszczenia starego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu; należy je oddać do urzędu przy składaniu wniosku. Więcej informacji i szczegóły co do dokumentów TUTAJ

Karta Miejska

Ciekawym zagadnieniem jest utraty karty miejskiej. Na pytanie, co zrobić w takiej sytuacji nie ma jednoznacznych odpowiedzi, ponieważ to zależy od Zarządu Transportu Miejskiego, który wydał daną kartę miejską. Na pewno należy zgłosić utratę do punktu obsługi klienta ZTM i tam zostanie wyrobiona za niewielką opłatą nowa karta miejska, natomiast szczegóły i opis procedury znajdziecie na stronie lokalnego ZTM. Dla przykładu w Warszawie należy uzupełnić wniosek o wydanie nowej kary z zaznaczeniem „Przyczyna złożenia wniosku” np. skradziona (formularz wniosku TUTAJ)

Legitymacja studencka

Utrata portfela często wiąże się wśród młodzieży z utratą legitymacji studenckiej, co jest niezwykle problematyczne, gdyż legitymacja jest dowodem uprawnień do przysługujących zniżek. Podstawą jest zgłoszenie tego do odpowiedniego miejsca, w tym wypadku dziekanatu. Nie jesteśmy ograniczeni do osobistego zgłoszenia w dziekanacie, ale możemy załatwić sprawę przez stronę uczelni, wysyłając oświadczenie o utracie legitymacji. Wyrobienie nowej zazwyczaj wiąże się z symbolicznym kosztem, natomiast  nie posiadanie jej przy sobie podczas korzystania ze zniżek może nabawić nam nieprzyjemności.

 

Jan Podlasiewski

Młodszy prawnik